Susumu RG1608N-104-B-T1
Fixed Resistor, Metal Film, 0.1W, 100000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Susumu RG1608N-104-B-T1.
IHS
Datasheet2 pages15 years ago
Newark
element14
DigiKey
CAD Models
Download Susumu RG1608N-104-B-T1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Resistance
100 kΩ
100 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
0.1 %
0.05 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
10 ppm/°C
10 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Japan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2006-03-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 9 months ago)
LTB Date2011-09-30
LTD Date2011-10-31
Related Parts
TE Connectivity6-1614882-8
Res Thin Film 0603 100K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
TE Connectivity1-1614881-2
TE Connectivity / AMP6-2176216-1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 100000ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Thin Film 0603 105K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 107000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Susumu RG1608N-104-B-T1 provided by its distributors.
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
RES, THIN FILM, 100K, 0.1%, 0.1W, 0603
RESISTOR, 0603 0.1% 100K; Power Rating:100mW; Resistance:100kohm; Tolerance, Resistance:± 0.1%; Series:RG; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Element Type:Thin Film; Voltage, Rating:75V dc; Temperature Coefficient:± 10ppm/°C; Case Style:0603