Stackpole Electronics RMCF0805FT4R22
Res Thick Film 0805 4.22 Ohm 1% 0.125W ±200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Stackpole Electronics RMCF0805FT4R22.
Master Electronics
Future Electronics
3 month trend:
-42.26%
Resistance
4.22 Ω
4.22 Ω
4.22 Ω
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Descriptions
Descriptions of Stackpole Electronics RMCF0805FT4R22 provided by its distributors.
RMCF Series 0805 0.125 W 4.22 Ohm ±1 % ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 4.22ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES, 0805, 4.22 ohm, 1%, 0.125W