SiTime SIT8208AI-G3-33E-26.000000X
Ultra Performance Lvcmos Oscillator, -40 to 85C, 2520, 50PPM, 3.3V, 26MHZ, Oe, SMD
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8208AI-G3-33E-26.000000X.
IHS
Datasheet15 pages13 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
1
Frequency
26 MHz
26 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2013-06-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CTS ComponentsCB3LV-3I-26M0000
SMD Crystal Oscillator 26MHz 3.3V 50pF 4-Pin CSMD T/R
Oscillator MEMS 25MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS/LVTTL 55% 2.5V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator XO 26MHz ±50ppm CMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator MEMS 26MHz ±50ppm (Stability) CMOS 55% 2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Oscillator MEMS 26MHz ±50ppm (Stability) CMOS 55% 2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN EP SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8208AI-G3-33E-26.000000X provided by its distributors.
LVCMOS Output Clock Oscillator, 26MHz Nom
MEMS OSC XO 26.0000MHZ LVCMOS LV