SiTime SIT8021AI-J4-18S-16.000000E
Oscillator MEMS 16MHz ±100ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V 4-PinCSP SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8021AI-J4-18S-16.000000E.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Oscillator XO 16MHz ±100ppm 15pF HCMOS/TTL 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator XO 16MHz ±100ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator XO 16MHz ±100ppm CMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
CTS ComponentsCB3-2C-16M0000
CB3 Series 16 MHz 7 x 5 mm 5.5 V ±100 ppm SMT HCMOS/TTL Clock Oscillator
Oscillator XO 14.7456MHz ±100ppm 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Oscillator XO 16.384MHz ±100ppm CMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8021AI-J4-18S-16.000000E provided by its distributors.
STANDARD CLOCK OSCILLATOR, -40 TO 85C, 1508, 100PPM, 1.8V, 16MHZ, ST
Compliant Surface Mount 838.2 µm 609.6 µm 1.5494 mm 16 MHz 130 µA 100 ppm
LVCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMOS SMD
OSCILLATOR, 16MHZ, 1.5X0.8MM, LVCMOS; Frequency Nom: 16MHz; Frequency Stability + / -: 100ppm; Oscillator Case: SMD, 1.5mm x 0.8mm; Supply Voltage Nom: 1.8V; Product Range: SiT8021 Series; Operating Temperature Min: -40°C; Ope