SiTime SIT8008BI-13-18E-24.000000G
Oscillator MEMS 24MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BI-13-18E-24.000000G.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
SiTime Direct
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,447
Authorized Distributors
2
Frequency
24 MHz
24 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BI-13-18E-24.000000G provided by its distributors.
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 2520, 50PPM, 1.8V, 24MHZ, OE, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 24MHz Nom
1 to 110 MHz, Low Power Oscillator
MEMS OSC XO 24.0000MHZ H/LV-CMOS