SiTime SIT1602AC-13-18E-24.000000
Oscillator MEMS 24MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin QFN SMD Bulk
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-13-18E-24.000000.
IHS
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet16 pages11 years ago
SiTime Direct
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
58,006
Authorized Distributors
3
Frequency
24 MHz
24 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2013-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-13-18E-24.000000 provided by its distributors.
MEMS Clock Oscillator -- 24.000000MHz, 1.8V, 50±ppm, OE, -20°C to 70°C, 2.5 x 2.0mm
"Low Power, Standard Frequency Oscillator"
LVCMOS Output Clock Oscillator, 24MHz Nom