SiTime SIT8008BI-23-33S-16.000000G
Oscillator MEMS 16MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008BI-23-33S-16.000000G.
IHS
Datasheet18 pages4 years ago
Datasheet18 pages5 years ago
SiTime Direct
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2016-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
LVCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom
ECS InternationalECS-2333-160-BN-TR
Oscillator, 16MHz, HCMOS, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 3.3 V, ECS-2333 Series
CTS ComponentsCB3LV3I16.0000T
Oscillator XO 16MHz ±50ppm 50pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Oscillator MEMS 16MHz ±50ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008BI-23-33S-16.000000G provided by its distributors.
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -40 TO 85C, 3225, 50PPM, 3.3V, 16MHZ, ST, SMD
"1 to 110 MHz, Low Power Oscillator"
MEMS OSC XO 16.0000MHZ H/LV-CMOS