SiTime SIT2001BI-S2-33E-48.000000G
Single-chip, One-output Clock Generator, -40 to 85C, SOT23, 25PPM, Default Dr Str, 3.3V, 48MHZ, Oe, SMD
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT2001BI-S2-33E-48.000000G.
IHS
Datasheet16 pages3 years ago
Datasheet16 pages8 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2018-04-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 48MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
Oscillator MEMS 48MHz ±25ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
MEMS Oscillator,3.3V, -20C-70C, 25 ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm TUBE RoHS Compliant: Yes
Oscillator MEMS 50MHz ±20ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT2001BI-S2-33E-48.000000G provided by its distributors.
LVCMOS Output Clock Oscillator, 48MHz Nom
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS