SiTime SIT1602BC-23-33E-48.000000G
Oscillator MEMS 48MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602BC-23-33E-48.000000G.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
Datasheet17 pages5 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
120
Authorized Distributors
2
Frequency
48 MHz
48 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2017-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 3225, 50PPM, 3.3V, 51.892MHZ, OE, SMD, NRND
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 2.0x2.5mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm T/R RoHS Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602BC-23-33E-48.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 3225, 50PPM, 3.3V, 48MHZ, OE, SMD
LVCMOS Output Clock Oscillator, 48MHz Nom
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS