SiTime SIT1602AC-23-33E-48.000000E
Oscillator MEMS 48MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-23-33E-48.000000E.
Datasheet16 pages11 years ago
SiTime Direct
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,413
Authorized Distributors
1
Frequency
48 MHz
48 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-23-33E-48.000000E provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 3225, 50PPM, 3.3V, 48MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 48MHz Nom
MEMS OSC XO 48.0000MHZ LVCMOS