SiTime SIT1602AC-83-33E-50.000000Y
Oscillator MEMS 50MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-83-33E-50.000000Y.
IHS
Datasheet18 pages5 years ago
Datasheet16 pages11 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
16,440
Authorized Distributors
1
Frequency
50 MHz
50 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2013-06-10
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-83-33E-50.000000Y provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 7050, 50PPM, 3.3V, 50MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 50MHz Nom
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS