SiTime SIT1602AC-23-33E-50.000000G
Oscillator MEMS 50MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1602AC-23-33E-50.000000G.
Datasheet16 pages11 years ago
SiTime Direct
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
278
Authorized Distributors
3
Frequency
50 MHz
50 MHz
50 MHz
Frequency Tolerance
Frequency Stability
50 ppm
50 ppm
50 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
15 pF
ESR (Equivalent Series Resistance)
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 50MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin PQFN SMD T/R
Oscillator MEMS 50MHz ±50ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
MEMS Oscillator, 3.3V, -20C-70C, 50ppm 4 VDFN 3.2x5.0x0.9mm TUBE RoHS Compliant: Yes
MEMS Oscillator, 3.3V, -40C-85C, 50ppm 4 VDFN 3.2x2.5x0.9mm TUBE RoHS Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1602AC-23-33E-50.000000G provided by its distributors.
STANDARD FREQUENCY, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 3225, 50PPM, 3.3V, 50MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 50MHz Nom
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS