Sensata EZ240D12S
Solid state relay, 280 VAC, zero voltage switching, 3-15 VDC, 12 A, PCB mounting, EZ240D12S
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata EZ240D12S.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
JRH Electronics
Sensata /Crydom
Electro Sonic
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-25.90%
Related Parts
Schneider Electric70S2-04-C-12-N
Relay; SSR; Zero-Switching; SPST-NO; Cur-Rtg 12A; Ctrl-V 3-30DC; Vol-Rtg 24-280AC
Schneider Electric70S2-04-C-12-S
Schneider Electric70S2-05-C-12-S
SPST-NO Solid State Relay Screw Panel Mount, Zero Crossing Triac, 12 A, 30 V dc
Sensata /CrydomEZ240D12
Solid state relay, 280 VAC, zero voltage switching, 3-15 VDC, 12 A, PCB mounting, EZ240D12
SensataLS240D12
TRIGGER OUTPUT SSR 8541.40.95.00 DC RoHS Compliant Solid State Relay 80C 24V 31mm 0.015A
Teledyne RelaysSTH24D12
Relay SSR 13mA 32V DC-IN 12A 280V AC-OUT 4-Pin
Descriptions
Descriptions of Sensata EZ240D12S provided by its distributors.
EZ Series 12 A 24 to 280 V 4000 Vrms Solid State Relay Panel Mount
Solid State Relays - Industrial Mount PM SSR, 240Vac/12A , 3-15Vdc In, ZC
Solid state relay single phase [Crydom] EZ240D12S Solid state relay single phase
Solid State Relay Screw Mount, Zero Crossing SCR, 12 A rms, 15 V
Relay SSR 15mA 15V DC-IN 12A 280V AC-OUT 4-Pin
SSR, PANEL MOUNT, 280VAC, 15VDC, 12A; Control Voltage Range:4VDC to 15VDC; Operating Voltage Range:24Vrms to 280Vrms; Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:12A; Switching Mode:Zero Crossing; Relay Terminals:Quick Connect
SSR, 240VAC/12A, 3-15VDC IN, ZC; Control Voltage Range:4V DC to 15V DC; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC; Load Current:12A; Isolation Voltage:4000Vrms; Control Voltage Type:DC; Relay Terminals:Quick Connect; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011)
Solid-State Panel Mount Relay; Series:EZ; Control Voltage Type:DC; Load Current RMS Max:12A; Load Current RMS Min:150mA; Peak Surge Current:150A; Load Voltage RMS Max:280VAC; Load Voltage RMS Min:24VAC; Relay Terminals:Quick Connect ;RoHS Compliant: Yes
Manufacturer Crydom Part No: EZ240D12S RoHS: Yes Output Type: AC I/O Isolation Voltage: 4000(RMS) V Family: EZ240D12 Input Type: DC Supplier_Package: N/A Packaging: N/A Input Voltage: 3 - 15 V Maximum Output Current: 12(RMS) A Circuit Arrangement: