Sensata CMXE60D5
SPST Solid State Relay Through Hole PCBMount, DC MOSFET, 5 A, 28 V dc
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata CMXE60D5.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Sager Electronics
Electro Sonic
Sensata /Crydom
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-18.95%
Related Parts
SensataCMX60D5
Relay;SSR;Gen Purp;SPST-NO;Cur-Rtg 0-5A;Ctrl-V 3-10DC;Vol-Rtg 0-60DC;PCB/SIP Mnt
Relay; Solid State; DIN Mount; 60 VDC/5 A Output; 3-10 VDC Input
Relay; Solid State; DIN Mount; 60 VDC/5 A Output; 20-28 VDC Input
LittelfuseCPC1909J
Solid State Relay 100mA 1.4V DC-IN 15A 60V AC/DC-OUT 4-Pin(4+Tab) ISOPLUS 264 Tube
Schneider Electric70S2-01-A-05-S
Relay; SSR; Power; SPST-NO; Cur-Rtg 5A; Ctrl-V 3-30DC; Vol-Rtg 3-60DC; Pnl-Mnt
Schneider Electric70S2-02-A-05-S
Relay;SSR;Power;SPST-NO;Cur-Rtg 5A;Ctrl-V 9-30DC;Vol-Rtg 3-60DC;Pnl-Mnt
Descriptions
Descriptions of Sensata CMXE60D5 provided by its distributors.
Relay SSR 12mA 28V DC-IN 5A 60V DC-OUT 4-Pin SIP
Sensata Crydom CMXE60D5 SSR Relay PCB Mount SIP 60VDC 5A 20-28VDC Input
SSR, SIP, 60VDC/5A, 20-28VDC IN; Load Current:5A; Relay Terminals:Through Hole; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Control Voltage Type:DC; Forward Current If:12mA; Input Current:12mA; Input Voltage:20V DC to 28V DC; Isolation Voltage:2.5kV; Load Current Min:0mA; Load Voltage Max:60VDC; Load Voltage Range:0V DC to 60V DC; On State Resistance Max:0.1ohm; Output Type:MOSFET
Manufacturer Crydom Part No: CMXE60D5 RoHS: Unknown Output Type: DC I/O Isolation Voltage: 2500(RMS) V Family: CMXE60D5 Input Type: DC Supplier_Package: SIP Packaging: N/A Input Voltage: 20 - 28 V Maximum Output Current: 5(RMS) A Circuit Arrangeme