Sensata /Crydom MCMX60D10
Relay Ssr 15MA 10V Dc-in 10A 60V Dc-out 4-PIN Sip
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata /Crydom MCMX60D10.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages15 years ago
Master Electronics
TME
TodayComponents
Related Parts
SensataCMX60D10
Relay; SSR; Gen Purp; SPST-NO; Cur-Rtg 10A; Ctrl-V 3-10DC; Vol-Rtg 0-60DC; PCB Mnt; UL
Relay; Solid State; DIN Mount; 60 VDC/8 A Output; 3-10 VDC Input
Relay; Solid State; DIN Mount; 60 VDC/8 A Output; 20-28 VDC Input
PanasonicAQZ192
AQZ PhotoMOS Series 10 mA 60 V 8 mOhm 1 Channel Solid State Relay - SIP-4
LittelfuseCPC1709J
SSR RELAY SPST-NO 9A 0-60V / Solid State SPST-NO (1 Form A) ISOPLUS264™
Descriptions
Descriptions of Sensata /Crydom MCMX60D10 provided by its distributors.
SOLID STATE RELAY, 10 VDC, SPST-NO, 10A/60VDC, DC SWITCHING, MCMX SERIES
SSR Relay, PCB Mount SIP, 60VDC/10A, 3-10VDC In, FET Output;
Solid State Relays - PCB Mount PCB Mount SSR 3-10VDC IN
PCB Mount SSR, 3-10VDC input. 60V / 10A
Sensata /Crydom
Microprocessor based burst-fire controller / SSR - Ratings from 25A to 90A @ 48-530 VAC - Low-voltage, current, or potentiometer control - Output status indicator - Separate output enable / disable control. Two time-base periods available
Mosfet Relay, Spst, 10A, 60Vdc, Th; Contact Form:Spst-No (1 Form A); Load Type:Dc; Load Voltage Max:60V; Load Current:10A; Mosfet Relay Package Style:Sip-4; Relay Mounting:Through Hole; Relay Terminals:Pc Pin; Isolation Voltage:2.5Kvrohs Compliant: Yes |Sensata/crydom MCMX60D10