Samtec ZW-10-08-T-D-200-100
Conn Board Stacker HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-10-08-T-D-200-100.
Sager Electronics
Datasheet1 page21 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Gender
Male
Pitch
2.54 mm
Number of Contacts
20
Number of Rows
2
Mount
Through Hole
Termination
Solder
Orientation
Contact Plating
Tin
Housing Material
Contact Material
Related Parts
CONN, HEADER, 20POS, 2ROW, 2.54MM; Available until stocks are exhausted Alternative available
TSW - Samtec 2.54mm Right Angle Through Hole Header 2.29mm Solder Tail (08) - Fast Stock(mc)
Amphenol Communications Solutions67996-420HLF
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM / Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
TSW - Samtec 2.54mm Pin Header 21.08mm Overall Pin Length 2.79mm Tail (17) - Fast Stock(mcv)
Amphenol Communications Solutions67997-420HLF
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk/Loose
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-10-08-T-D-200-100 provided by its distributors.