Samtec ZW-06-12-T-D-688-230
Stacking Board Connector, ZW Series, 12 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 2 Rows
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-06-12-T-D-688-230.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,145
Authorized Distributors
6
Gender
Male
Male
Pitch
2.54 mm
2.54 mm
Number of Positions
Number of Rows
2
Mount
Through Hole
Through Hole
Contact Plating
Tin
Gold
Housing Material
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole C-Grid® Bag
TSW - Samtec 2.54mm Right Angle Through Hole Header 2.29mm Solder Tail (08) - Fast Stock(mc)
Amphenol Communications Solutions67997-412HLF
Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
Amphenol Communications Solutions68021-412HLF
Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Side Entry Thru-Hole BergStik® Bulk
Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole BergStik® Bulk
Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, Solder Terminal
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-06-12-T-D-688-230 provided by its distributors.
Conn Board Stacker HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk