Samtec TSW-205-10-T-D-RA
Pin Header, Board-to-Board, 5.08 mm, 2 Rows, 10 Contacts, Through Hole Right Angle, TSW Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec TSW-205-10-T-D-RA.
Samtec
Datasheet2 pages8 years ago
Technical Drawing6 pages8 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
JRH Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Samtec TSW-205-10-T-D-RA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Pin Header, Board-to-Board, 5.08 mm, 2 Rows, 10 Contacts, Through Hole, TSW Series
MOLEX 39-28-1103 Header 2 Row 180° w/o PCB Lock 10p 94V-2 Tin Plating w/o Drain Holes
MOLEX 39-31-0100 Header 2 Row 180° w/o PCB Lock 10p 94V-0 Tin Plating Drain Holes
TE Connectivity350219-1
Rectangular Power Connector, 10 Contact(s), Male, Solder Terminal, Receptacle
Descriptions
Descriptions of Samtec TSW-205-10-T-D-RA provided by its distributors.
Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 5.08mm Solder RA Side Entry Thru-Hole Bulk
.025"" SQ. POST HEADER .200"" (5,08MM)
HEADER, 5.08MM, THT, R/A, 10WAY;
Header, 5.08Mm, Through Hole, Right Angle, 10 Position; Connector Systems:Board-To-Board; Pitch Spacing:5.08Mm; No. Of Rows:2Rows; No. Of Contacts:10Contacts; Contact Termination Type:Through Hole Right Angle Rohs Compliant: Yes |Samtec, Inc. TSW-205-10-T-D-RA