Samtec LSH-050-01-G-D-A-K-TR
0.5mm 2 100P Standing paste SMD, P=0.5mm Board-to-Board and Backplane Connector ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec LSH-050-01-G-D-A-K-TR.
Samtec
Datasheet1 page8 years ago
HQonline
Newark
Master Electronics
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-12.76%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Basic Blade & Beam Socket Strip
Conn Board to Board RCP 80 POS 0.5mm Solder ST Top Entry SMD SlimStack T/R
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 BtB ST Rec Hsg Assy100CktEmbsTpPkg
Descriptions
Descriptions of Samtec LSH-050-01-G-D-A-K-TR provided by its distributors.
"0.50 mm Low Profile Blade & Beam Socket Strip"
Mezzanine Connector, Receptacle, 0.5 mm, 2 Rows, 100 Contacts, Surface Mount, Phosphor Bronze
Conn Low Profile Socket Strip SKT 100 POS 0.5mm Solder ST SMD T/R
Connector Stacking Receptacle 100 Position 2.31mm Stack Height 0.5mm Solder Straight Surface Mount T/R
Connector, STACKING, RCPT, 100POS, 2ROW;