ROHM MCR100JZHF46R4
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 46.4ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM MCR100JZHF46R4.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
CAD Models
Download ROHM MCR100JZHF46R4 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1996-12-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2023-09-01
LTD Date2023-09-01
Related Parts
Yageo GroupRC2512FK-0747RL
Res Thick Film 2512 47 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Pad SMD T/R / RES SMD 47 OHM 1% 1W 2512
1W Thick Film Resistors ±1% ±100ppm/℃ 47Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 43.2 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512FK-0751RL
1W Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 51Ω 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 2512 51 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC2512FK-0749R9L
Res Thick Film 2512 49.9 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of ROHM MCR100JZHF46R4 provided by its distributors.
RES 2512 46.4 OHM 1W 1% SMD