ROHM KTR18EZPF15R0
Res Thick Film 1206 15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM KTR18EZPF15R0.
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download ROHM KTR18EZPF15R0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-02-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8ENF15R0V
Res Thick Film 1206 15 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
250mW Thick Film Resistors 300V ±1% ±100ppm/℃ 15Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC1206FR-0715RL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 15Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupAC1206FR-0715RL
PanasonicERJP08F15R0V
Res Thick Film 1206 15 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of ROHM KTR18EZPF15R0 provided by its distributors.
Res High Voltage Thick Film 1206 15 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Avnet Japan
KTR FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 15Ohm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 15ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RES, 15R, 1%, 0.25W, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 15ohm; Product Range: KTR Series; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Toleran