Panasonic ERJ-6DQJR68V
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 5% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
UnikeyICERJ-6DQJR68V8,0715KTape & Reel
13h
TMEERJ6DQJR68V05K
5h
TTIERJ-6DQJR68V05KTape & Reel
17h
NewarkERJ6DQJR68V05KCut Tape
Onlinecomponents.comERJ-6DQJR68V05KBulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-6DQJR68V.
Panasonic
Datasheet4 pages9 years ago
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
+4.88%
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2016-02-18
Related Parts
TE ConnectivityRLP73K2AR68JTD
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
TE Connectivity / AMP6-1622825-3
SMD Current Sense Resistors, RL73 Series, 0.68 ohm, 125 mW, - 5%, 1.11 V, 0805 [2012 Metric]
PanasonicERJ-6DQFR68V
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6DQFR62V
Res Thick Film 0805 0.62 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Yageo GroupPT0805FR-070R62L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 0805 620mOhm 1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-6DQJR68V provided by its distributors.
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 680 mΩ, 0.5 W, ±5 %, ERJ6DQJR68V
680 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.68ohm, 0.5831V, 5% +/-Tol, 0,100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Current Sense Resistors - SMD 0805 680mOhms 5% Curr Sens AEC-Q200
Panasonic ERJ6DQJR68V - Current Sensing Chip Resistors
Current Sense Res, 0R68, 0.5W, 0805; Resistance:0.68Ohm; Product Range:Erj-6D Series; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Power Rating:500Mw; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:2.01Mm Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ6DQJR68V