TE Connectivity RLP73K2AR68JTD
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RLP73K2AR68JTD.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
TE Connectivity
Electro Sonic
Master Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-02-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityRL73K2BR68JTD
Res Thick Film 1206 0.68 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP6-1622825-3
SMD Current Sense Resistors, RL73 Series, 0.68 ohm, 125 mW, - 5%, 1.11 V, 0805 [2012 Metric]
PanasonicERJ-6RQJR68V
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 5% 0.125W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6DQJR68V
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 5% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL0805FR-070R68L
Res Thick Film 0805 0.68 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RLP73K2AR68JTD provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.68ohm, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Smd Current Sense Resistors, Rl73 Series, 0.68 Ohm, 250 Mw, - 5%, 0805 [2012 Metric] |Cgs Te Connectivity RLP73K2AR68JTD
RESISTOR, R68, 200PPM, 0.25W; Resistance:0.68ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:250mW; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistor Mounting:SMD
RLP73K 2A R68 5% 5K RL Resistance Value: .68 Ω Element Type: Thick Film Resistor Type: Low Ohmic Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Package Size Code: 0805 0.68 Ω Thick Film Low Ohmic Resistor 5 % | Thick Film Resistor: Current Sense | Part Number: RLP73K2AR68JTD | Internal Number: 2-2176054-8 | TE Connectivity | CGS