Panasonic ERG1SJ472
Fixed Resistor, Metal Oxide, 1W, 4700ohm, 350V, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERG1SJ472.
Panasonic
Datasheet7 pages11 years ago
Newark
element14 APAC
RS (Formerly Allied Electronics)
DigiKey
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2005-03-08
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityROX1SJ4K7
ROX Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±350ppm/C 4.7kOhm 1W
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 4700ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP3-1624246-7
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 3W, 4700ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX2SJ4K7
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 4700ohm, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-50JT-52-4K7
Res Carbon Film 4.7K Ohm 5% 1/2W -500ppm/°C to 350ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Yageo GroupCFR-12JT-52-4K7
Axial FIXED RESISTOR CFR 0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm 0.167W 1/6W 4.7kOhm -350/ +500ppm/C
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERG1SJ472 provided by its distributors.
Res Metal Oxide Film 4.7K Ohm 5% 1W ±350ppm/C Conformal Coated AXL Automotive Bulk
RESISTOR, METAL OXIDE, RES 4.7 KILOHMS, PWR-RTG 1 W, TOL 5%,AXIAL, TCR 350 PPM/DEGC
Axial FIXED RESISTOR ERG 0.110Diax0.354L 2.80mmx9.00mm 1W 4.7kOhm ±350ppm/C
Resistor, 4.7 kOhm, ± 5%, 1 W, Axial Leaded, Metal Oxide, High Reliability
Metal film axial resistor, 1W, 4K7
RS APAC
Resistor Resistance technical notation: 4K7 Temperature range: -55 ... 200 °C Resistor type: Metal Oxide Film Resistor Power Rating: 1 W Rated voltage: 350 V Resistance: 4.7 kOhm
RESISTOR METAL FILM, 4.7KOHM, 5%, AXIAL; Product Range:PANASONIC - ERG Series; Resistance:4.7kohm; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case Style:Axial Leaded; Resistor Element Material:Metal Film; Temperature Coefficient:± 350ppm/°C; Voltage Rating:350V; MSL:-