Panasonic ELJPB560KF
Ind Power Chip Molded Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 190mA 1812 T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ELJPB560KF.
IHS
Datasheet11 pages13 years ago
Newark
Electro Sonic
DigiKey
CAD Models
Download Panasonic ELJPB560KF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-01-20
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2014-09-30
LTD Date2015-09-30
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Inductor Power Unshielded Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 240mA 2.2Ohm DCR 1812 T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 310mA 1Ohm DCR 2220 Blister T/R
Inductor General Purpose Chip Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 0.135A 5.5Ohm DCR 1812 T/R
General Purpose Inductor, 56uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering, 4532/1812
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 0.35A 1.2Ohm DCR RDL Bag
Inductor Power Wirewound 56uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 1.5A 0.2Ohm DCR RDL Bag
Descriptions
Descriptions of Panasonic ELJPB560KF provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 56uH, 10%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1812
1812 Chip Inductor, PB Series, WireWound 56uH 10%
Inductor, 56Μh, 10%, 190Ma, 1812; Inductance:56Μh; Product Range:-; Dc Current Rating:190Ma; High Frequency Inductor Case:1812 [4532 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; Dc Resistance Max:2.2Ohm; Inductance Tolerance:± 10%; Selfrohs Compliant: Yes |Panasonic ELJPB560KF
INDUCTOR, 1812, 56µH, 10%, 190MA; Inductance:56µH; Inductance Tolerance:± 10%; DC Resistance Max:2.2ohm; Q Factor:10; DC Current Rating:190mA; Self Resonant Frequency:8MHz; Q Test Frequency:2.52MHz; Inductor Case Style:1812 [4532 Metric]; No. of Pins:2; Lead Spacing:2.6mm