Panasonic 4TPU68MSI
Cap Tant Solid 68uF 4V S09 CASE 20% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 2012, S09 0.15 Ohm 85°C Embossed T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic 4TPU68MSI.
IHS
Datasheet5 pages7 years ago
Panasonic SCT
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
CAD Models
Download Panasonic 4TPU68MSI symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2013-04-10
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Panasonic4TPH68MHA
Cap Tant Solid 68uF 4V A09 CASE 20% (3.2 X 1.6 X 0.9mm) SMD 3216-10 0.15 Ohm 105°C T/R
KYOCERA AVXTCJT686M004R0080
Cap Tant Solid 68uF 4V T CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.2mm) SMD 3528-12 0.08 Ohm 125°C T/R
PanasonicEEF-SR0J680R
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 68 uF, 6.3 V, 2917 [7343 Metric], 9000 uohm
PanasonicEEF-LR0J680R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 1206
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 1411
Descriptions
Descriptions of Panasonic 4TPU68MSI provided by its distributors.
Panasonic 4TPU68MSI - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors (POSCAP)
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 0805
68UF SMD SOLID POLYMER TANTALUM CAPACITOR, 4 V DC +/-20%, POSCAP SERIES
Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor, 68 µF, -55 to 85 ¡C
Panasonic SCT
CAP, 68µF, 4V, 20%, 0805; Capacitance: 68µF; Voltage Rating: 4V; Product Range: POSCAP TPU Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Manufacturer Size Code: S; ESR: 0.15ohm; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature M