onsemi SGH30N60RUFDTU
Transistor, Igbt, N-Chan+Diode, 600V V(Br)Ces, 48A I(C), To-247Var Rohs Compliant: Yes
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi SGH30N60RUFDTU.
IHS
Datasheet8 pages23 years ago
onsemi
DigiKey
Fairchild Semiconductor
Jameco
CAD Models
Download onsemi SGH30N60RUFDTU symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
InfineonIRGB4062DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 48A 250000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / IGBT 600V 48A 250W TO220AB
InfineonIRGP4062DPBF
IRGP4062DPBF Series 600 V 24 A N-Channel UltraFast IGBT - TO-247AC
Target Applications: Air Conditioner; Fan; PFC; Pump; Solar; UPS; Washing Machine; Welding
STMicroelectronicsSTGP30H60DF
IGBT 600V 60A 260W TO220 / IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 260 W Through Hole TO-220
STMicroelectronicsSTGP20H60DF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 100000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronicsSTGP20V60F
V Series 600 V 20 A Flange Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - TO-220
Descriptions
Descriptions of onsemi SGH30N60RUFDTU provided by its distributors.
Trans IGBT Chip N-CH 600V 48A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N) Rail
Discrete, Short Circuit Rated IGBT with Diode
Insulated Gate Bipolar Transistor, 48A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel
IGBT SHORT CIRC 600V 30A TO-3P