onsemi NGTB50N60L2WG
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 500000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi NGTB50N60L2WG.
IHS
Datasheet12 pages4 years ago
Farnell
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download onsemi NGTB50N60L2WG symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-12-10
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2022-04-01
LTD Date2022-10-01
Manufacturer Lifecycle StatusLAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
Related Parts
IGBT 75A 600V TO-247 / IGBT 600 V 100 A 595 W Through Hole TO-247-3
STMicroelectronicsSTGW50H60DF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 100A 360000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
STMicroelectronicsSTGW50HF60SD
60 A, 600 V, very low drop IGBT with soft and fast recovery diode
Trans IGBT Chip N=-CH 600V 100A 595000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IKW50N60H3 Series 600 V 100 A Trench Field Stop IGBT - PG-TO-247-3
Trans IGBT Chip N-CH 600V 70A 300000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Descriptions
Descriptions of onsemi NGTB50N60L2WG provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 7.5W, 68.1ohm, 1% +/-Tol, 20ppm/Cel, Chassis Mount
IGBT, 600V, 100A, 175DEG C, 500W;
Insulated Gate Bipolar Transistor
Igbt, Single, 600V, 100A, To-247; Continuous Collector Current:100A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:500W; Collector Emitter Voltage Max:600V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Onsemi NGTB50N60L2WG