onsemi 1.5KE15ARL4G
Diode TVS Single Uni-Dir 12.8V 1.5KW 2-Pin Case 41A-04 T/R
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi 1.5KE15ARL4G.
IHS
Datasheet7 pages14 years ago
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1999-12-01
Related Parts
LittelfuseTPSMC15A
TPSMC Series - Surface Mount, 1500W TVS Diode-AEC-Q101 Qualified, 12.8V, 21.2V, DO-214AB, RoHS
5Ã×A 71.7A 21.2V 14.3V 12.8V 15.8V Unidirectional SMC(DO-214AB) TVS ROHS
BournsSMCJ12A
TVS Diode, Unidirectional, 12 V, 1.5 kW, 13.3 Vbr-14.7 Vbr, 19.9 Vcl, DO-214AB
BournsSMCJ11A
82.5A 1.5kW 18.2V 12.2V 11V SMC(DO-214AB) ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
onsemiSMCJ12A
SMCJ Series 1500 W Uni-Directional 19.9 V TVS Diode - DO-214AB
Littelfuse1.5KE15A
1.5KE Series 21.2 V 1.5 kW Through Hole Uni-Directional TVS Diode - DO-201
Descriptions
Descriptions of onsemi 1.5KE15ARL4G provided by its distributors.
1500 Watt MOSORB® Transient Voltage Suppressor, 15 V Unidir
Trans Voltage Suppressor Diode, 1500W, 12.8V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon
1.5KE15ARL4G, UNI-DIRECTIONAL TVS DIODE, 1500W, 2-PIN CASE 41A
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL
Diode; Reverse Stand-Off Voltage, VRWM:12.8V; Breakdown Voltage Range:14.3V to 15.8V; Clamping Voltage Max, Vc:21.2V; Diode Configuration:Unidirectional; Diode Case Style:41A; No. of Pins:2; Power Dissipation, Pd:5W ;RoHS Compliant: Yes