Omron D3V-11-3C24-K
Switch Snap Action N.O. SPST Pin Plunger Quick Connect 11A 250VAC 250VDC 372.85VA 0.98N Screw Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron D3V-11-3C24-K.
IHS
Datasheet12 pages10 years ago
Omron
Inventory History
3 month trend:
-0.37%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2007-03-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Switch Snap Action N.C. SPST Hinge Lever 11A 250VAC 250VDC 372.85VA 1.23N Screw Mount Quick Connect
Switch Snap Action N.C. SPST Pin Plunger Quick Connect 11A 250VAC 250VDC 372.85VA 1.96N Screw Mount
Switch Snap Action N.C. SPST Pin Plunger 11A 250VAC 250VDC 372.85VA 0.98N Screw Mount Quick Connect
HoneywellV7-2A27D8
Switch Snap Action N.O. SPST Plunger 5A 277VAC 74.57VA 0.74N Screw Mount Quick Connect
HoneywellV7-2A27E9
HoneywellV7-1A27D8-207
Switch Snap Action N.O. SPST Roller Lever 5A 277VAC 74.57VA 0.84N Screw Mount Quick Connect
Descriptions
Descriptions of Omron D3V-11-3C24-K provided by its distributors.
Snap Acting/Limit Switch, SPST, Momentary, 11A, 8VDC, 2.2mm, Quick Connect Terminal, Plunger Actuator, Panel Mount
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
Microswitch, Spst-No, 11A, 250Vac; Microswitch Type:Miniature; Microswitch Actuator:Pin Plunger; Contact Configuration:Spst-No; Switch Terminals:Quick Connect; Contact Current Max:11A; Contact Voltage Dc Nom:- Rohs Compliant: Yes |Omron Electronic Components D3V-11-3C24-K