NXP Semiconductors MPC8241LZQ200D
MPU PowerQUICC II MPC82xx Processor RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC8241LZQ200D.
Newark
Datasheet58 pages21 years ago
Farnell
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-0.03%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
1.9 V
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-08-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC8241LVR200D
NXP SemiconductorsMPC8241TVR200D
NXP SemiconductorsMPC8241TZQ200D
MPU MPC82xx RISC 32-Bit 0.25um 200MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC8241LZQ200D provided by its distributors.
PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 357-PBGA (25x25)
RISC Microprocessor, 32-Bit, 200MHz, CMOS, PBGA357
200MHz 1 1.7V 1.9V 3.3V I2C,I2O,PCI,UART PowerPC 603e BGA 25mm*25mm*1.82mm
MPU, 32BIT, 200MHZ, BGA-357; Series:PowerPC; Core Size:32bit; Program Memory Size:-; Supply Voltage Min:1.7V; Supply Voltage Max:1.9V; Digital IC Case Style:BGA; No. of Pins:357; CPU Speed:200MHz; Embedded Interface Type:I2C; Operating Temperature Min:0°C; Operating Temperature Max:105°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)