NXP Semiconductors MCF53013CQT240
MPU ColdFire MCF5301x Processor RISC 32-Bit 240MHz 3.3V 208-Pin TQFP Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MCF53013CQT240.
Farnell
Datasheet62 pages0 years ago
IHS
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A002
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2010-03-12
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Texas InstrumentsAM1705DPTPA3
MPU AM1705 RISC 32-Bit 375MHz 1.8V/3.3V 176-Pin HLQFP