NXP Semiconductors MCF5274LCVM166
Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit 166MHzROMless 196-MAPBGA (15x15)
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MCF5274LCVM166.
IHS
Datasheet44 pages0 years ago
Datasheet44 pages0 years ago
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
Mouser
iiiC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
MAPBGA
MAPBGA
Number of Pins
196
Core Architecture
Coldfire
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
83 MHz
83 MHz
83 MHz
Number of I/Os
69
Interface
EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Memory Type
ROMless
ROMless
Memory Size
Min Supply Voltage
1.4 V
1.4 V
1.4 V
Max Supply Voltage
1.6 V
1.6 V
1.6 V
Peripherals
DMA, WDT
DMA, WDT
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-04-23
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMCF5274LVM166
MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32-Bit 166MHz 2.5V/3.3V 196-Pin MAP-BGA Tray
NXP SemiconductorsMCF5275LCVM166
NXP SemiconductorsMCF52277CVM160
Coldfire V2 MCF5227x Microcontroller IC 32-Bit 166.67MHzROMless 196-MAPBGA (15x15)
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MCF5274LCVM166 provided by its distributors.
INTEGRATED MICROPROCESSOR RISC Microprocessor, 32-Bit, 166MHz, CMOS, PBGA196
Microprocessor IC; No. of Bits:16; Interface:I2C,SPI,USB,UART; No. of I/O Pins:69; Supply Voltage Max:3.3V; Package/Case:196-MAPBGA; No. of Pins:196; Clock Speed:166MHz; Internal RAM Size:64bit; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes