NXP Semiconductors MC68EN360ZQ25L
MPU ColdFire M683xx Processor RISC 32bit 0.57um 25MHz 357-Pin BGA Tray
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68EN360ZQ25L.
IHS
Datasheet962 pages30 years ago
NXP Semiconductors
Augswan
Freescale Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
Coldfire
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
6 MHz
6 MHz
Number of I/Os
46
Interface
Ethernet, Parallel, Serial, UART
Memory Type
Memory Size
Min Supply Voltage
4.75 V
4.75 V
Max Supply Voltage
5.25 V
5.25 V
Peripherals
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2007-06-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMC68360VR25L
NXP SemiconductorsMC68MH360VR25VL
QUAD INTEGRATED COMMUNICATION CONTROLLER Serial I/O Controller, 1.25MBps, CMOS, PBGA357
NXP SemiconductorsMC68360ZQ25VL
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68EN360ZQ25L provided by its distributors.
CPU32+ Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 25MHz 357-PBGA (25x25)
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 357-Pin BGA Tray