NXP Semiconductors MC68EC020AA25R
Mpu M68000 Risc 32 Bit Hcmos 25MHZ 100-PIN PQFP T/r
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68EC020AA25R.
IHS
Datasheet306 pages30 years ago
DigiKey
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
-0.41%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
QFP
QFP
Number of Pins
100
Core Architecture
Coldfire
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
25 MHz
25 MHz
Interface
Min Supply Voltage
4.75 V
Max Supply Voltage
5.25 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2011-01-15
LTD Date2012-05-31
Related Parts
MPU 80186 Processor 16bit 1um 25MHz 100-Pin PQFP
Digi International20-668-0003
Microprocessor, 1 Core, 8-bit, Rabbit 2000, 30 MHz, 100-Pin, PQFP
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68EC020AA25R provided by its distributors.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 25MHz, CMOS, PQFP100
IC MPU M680X0 25MHZ 100QFP
RISC MPU, 32-BIT, 25MHZ