NXP Semiconductors MC68EC020AA25
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 100-Pin PQFP Tray
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68EC020AA25.
IHS
Datasheet306 pages30 years ago
element14 APAC
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MPU 80186 Processor 16bit 1um 25MHz 100-Pin PQFP
Digi International20-668-0003
Microprocessor, 1 Core, 8-bit, Rabbit 2000, 30 MHz, 100-Pin, PQFP
Microprocessor, 16-Bit, 25MHz, CMOS, PQFP80
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68EC020AA25 provided by its distributors.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 25MHz, CMOS, PQFP100
MICROPROCESSOR; 184-PIN CERAMIC QUAD FLAT; 25, 33 MHZ; 3.3 V; HCMOS; 184; 3; 32
32-Bit Microcontroller IC; Clock Speed:25MHz; Supply Voltage Min:4.75V; Supply Voltage Max:5.25V; Termination Type:SMD; Package/Case:QFP; No. of Pins:100; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; CPU Speed:10MIPS ;RoHS Compliant: Yes