United Chemi-Con ESMQ250ELL103MM40S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10000uF
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ESMQ250ELL103MM40S.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Related Parts
KYOCERA AVXUVK1E103MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 25V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConEKMQ250ELL103MM40S
10000uF 25V ±20% 2A@120Hz Plugin,D18xL41.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEU-HD1E103
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HD 25V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConESMH250VSN103MQ30T
United Chemi-ConEKMH250VSN103MQ35T
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ESMQ250ELL103MM40S provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 10000uF 25V 20%( 18 X 40mm) Radial 7.5mm 2800mA 2000h 85C Bulk
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25Volts 10000uF 18X40
SERIES: SMQ-R; VOLT: 25; CAP: 10000; DIA X LENGTH: 18X40; PACKAGING: BULK
10mF 25V ¡À20% 7.5mm 2000h@ 85¡ãC 2.8A@ 120Hz,3.024A@ 100kHz 41.5mm
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Radial Can SMQ 25V 10000muF ±20% 0.709Dia 18.00mm