Nichicon UWZ1E330MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWZ1E330MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-49.59%
CAD Models
Download Nichicon UWZ1E330MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
14,772
Authorized Distributors
5
Capacitance
33 µF
33 µF
33 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
1000 hours
1000 hours
Ripple Current
48 mA
48 mA
48 mA
Height - Seated (Max)
6.2992 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2006-09-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUWT1E330MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 16V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
33uF 50V 60mA@120Hz 卤20% SMD,D6.3xL7.7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TZV 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWZ1E330MCL1GB provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 33uF 25V 20% (6.3 X 5.4mm) SMD 48mA 1000h 105C Automotive T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 33uF 25V 105c 6.3x5.4