Nichicon UWT1C330MCL1GB
WT Series 33 uF 16 V 105°C Ø6.3 x 5.4mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWT1C330MCL1GB.
Future Electronics
Datasheet3 pages3 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
ODG (Origin Data Global)
Newark
TME
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-4.74%
CAD Models
Download Nichicon UWT1C330MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2001-09-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 16V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
KYOCERA AVXUWT1E330MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWT 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TZV 25V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWT1C330MCL1GB provided by its distributors.
33uF 16V 40mA@120Hz 卤20% SMD,D6.3xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
Capacitor Alum Elec 33Uf 16V 20%, Smd, Full Reel; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:33Μf; Voltage(Dc):16V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:Uwt Series; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UWT1C330MCL1GB