KYOCERA AVX UWR1H4R7MCL1GB
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWR 50V 4.7muF 卤20% 0.157Dia 4.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX UWR1H4R7MCL1GB.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
Future Electronics
CAD Models
Download KYOCERA AVX UWR1H4R7MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-11-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
4.7uF 35V 18mA@120Hz 卤20% SMD,D4xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEE-1HA4R7WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 50V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
United Chemi-ConEMVA350ADA4R7MD55G
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 35V 20% (4 X 5.2mm) SMD 18mA 2000h 85°C Cardboard T/R
United Chemi-ConEMVA630ADA4R7ME55G
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 63V 20% (5 X 5.2mm) SMD 20mA 2000h 85°C Cardboard T/R
United Chemi-ConEMVA500ADA4R7MD55G
MVA Series 4.7 uF 50 V Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 35V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX UWR1H4R7MCL1GB provided by its distributors.
4.7uF 50V 30mA@10kHz 卤20% SMD,D4xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
WR Series 4.7 uF 50 V 85°C Ø4 x 5.4 mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 1717