United Chemi-Con EMVA630ADA4R7ME55G
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 63V 20% (5 X 5.2mm) SMD 20mA 2000h 85°C Cardboard T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA630ADA4R7ME55G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Future Electronics
Electro Sonic
Newark
element14
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
KYOCERA AVXUWX1H4R7MCL1GB
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF 50 V DC, WX SERIES 2000H 5 (DIA.) X 5.4MM
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConEMVA500ADA4R7MD55G
MVA Series 4.7 uF 50 V Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
Cornell DubilierAVGA475M50C12T-F
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 50V 20% (5 X 5.7mm) SMD 49.38 Ohm 20mA 2000h 105°C T/R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UZS 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-1HA4R7SR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA630ADA4R7ME55G provided by its distributors.
MVA Series 63 V 4.7 uF Ø5x5mm Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
4.7uF 63V 30mA@100kHz ±20% SMD,D5xL5.2mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 2121
Cap 4.7uF 63VDC 20% 5 X 5.2mm SMD 20mA 2000 hr Cardboard T/R
CAPACITOR ALUM ELEC 4.7UF 63V SMD; Capacitance:4.7µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:63V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:5.2mm; Diameter:5mm; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C
Aluminum Electrolytic Capacitor 4.7Uf 63V 20%, Smd; Rango De Producto:Serie Mva; Capacidad:4.7Μf; Tensión Nominal:63V; Cubierta Del Condensador Ae:Radial - Smd; Diámetro:5Mm; Resistencia Esr:-; Altura:5.2Mm; Body Height:5.2Mm |Chemi-Con EMVA630ADA4R7ME55G