Nichicon UWG1V3R3MCL1GB
3.3uF 35V 30mA@120Hz 卤20% SMD, D4xL5.4mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWG1V3R3MCL1GB.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-1.31%
CAD Models
Download Nichicon UWG1V3R3MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2002-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
3.3uF 35V 25mA@120Hz 卤20% SMD,D4xL5.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEE-FC1V3R3R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FC 35V 3.3muF 卤20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEEFC1V3R3AR
3.3uF 35V 16mA@120Hz 卤20% SMD,D5xL5.8mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Cap Aluminum Lytic 3.3uF 35V 20% (3 X 5.4mm) SMD 9mA 1000h 105C Automotive T/R
United Chemi-ConBMVK250ADA3R3MD60G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Non-polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3.3uF, Surface Mount, 1717
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWG1V3R3MCL1GB provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3.3uF, Surface Mount, 1717
3.3¦ÌF 35V ¡À20% 1000h@ 105¡ãC 30mA@ 120Hz,60mA@ 100kHz 4.3mm*4.3mm*5.4mm
Low Impedance Chip Type, 3.3 μ F, 35 V, -55°C to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM ELECT 3.3UF 35V 20% (4 X 5.5) SMD