Nichicon UWF1C330MCL1GB
33uF 16V 57.5mA@120Hz 卤20% SMD, D6.3xL5.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UWF1C330MCL1GB.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Nichicon UWF1C330MCL1GB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
United Chemi-ConEMVY160ADA330MF55G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, 2826
Wurth Elektronik865090343004
WCAP-ASLU Aluminum Electrolytic Capacitors
PanasonicEEE-HA1C330WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 16V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE-1CA330WR
Panasonic EEE1CA330WR - Aluminum Electrolytic Capacitors (Surface Mount Type)
PanasonicEEE-1CA330WAR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
United Chemi-ConEMVE160ADA330MF55G
Cap Aluminum Lytic 33uF 16V 20%( 6.3 X 5.2mm) SMD 45mA 1000h 105C Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Nichicon UWF1C330MCL1GB provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Surface Mount, 2626
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 16volts 33uF 105c 6.3X5.4
Low Impedance Chip Type, 33 μ F, 16 V, -55°C to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
Radial Can - SMD UWF 16V 33muF ±20% 0.248Dia 6.30mm