Nichicon UVK1H4R7MDD1TD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UVK1H4R7MDD1TD.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UVK1H4R7MDD1TD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
6,857
Authorized Distributors
1
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
40 mA
45 mA
45 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
11.9888 mm
11.9888 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXUVR1V4R7MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 35V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 50V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Wurth Elektronik860020772008
WCAP-ATG5 Aluminum Electrolytic Capacitors
Wurth Elektronik860010772008
WCAP-ATG8 Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of Nichicon UVK1H4R7MDD1TD provided by its distributors.
4.7uF 50V 卤20% 40mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Through Hole Mount
UVK Series 50 v 4.7 uf 85'c 5x11mm Ls=2.5mm tape/ammo Radial Electrolytic