Nichicon UPW1A330MDD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 10V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPW1A330MDD6.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Newark
TME
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UPW1A330MDD6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,053
Authorized Distributors
2
Capacitance
33 µF
33 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
950 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
36 mA
50 mA
Height - Seated (Max)
7.0104 mm
7.0104 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-09-15
Related Parts
Wurth Elektronik860010272002
WCAP-ATG8 Aluminum Electrolytic Capacitors
KYOCERA AVXUMA1A330MDD
33uF 10V 卤20% Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
KYOCERA AVXUSR1A330MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR USR 10V 33muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
NichiconUVR1A330MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 10V 33muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicECE-A1AKA330
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR KA 10V 33muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEA-GA1A330B
Cap Aluminum Lytic 33uF 10V 20% (5 X 7mm) Radial 5mm 50mA 1000h 105°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPW1A330MDD6 provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 33uF 10V 20% (5 X 7mm) Radial 2mm 120mA 2000h 105C Automotive Bulk
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 33uF, Through Hole Mount
Capacitor Alum Elect, 33Uf, 10V, 20%, Radial; Capacitance:33Μf; Voltage(Dc):10V; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Pc Pin; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:2Mm; Product Length:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UPW1A330MDD6