Nichicon UPM1E272MHD6
PM Series 2700 uF 25V 105°C Ø18 x 25mm LS=7.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPM1E272MHD6.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet7 pages16 years ago
Datasheet7 pages18 years ago
Nichicon SCT
TME
CAD Models
Download Nichicon UPM1E272MHD6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
1
Authorized Distributors
4
Capacitance
2.7 mF
2.7 mF
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
2.06 A
2.35 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
26.4922 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEU-TP1E272
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TP 25V 2700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEU-FC1E272B
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
KYOCERA AVXUPJ1E272MHD6TN
2700uF 25V 卤20% 2.06A@120Hz Plugin,D18xL26.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEU-FC1E272
Cap Aluminum 2700uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2555mA 5000h 105°C Bulk
NichiconUPJ1E272MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 25V 2700muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKZE250ELL272ML25S
Cap Aluminum Lytic 2700uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3460mA 5000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPM1E272MHD6 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2700uF, Through Hole Mount
Capacitor,2.7Mf,25Vdc,20-% Tol,20+% Tol |Nichicon UPM1E272MHD6
Low Impedance, High Reliability Lead Type, 2700 μ F, 25 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL