Nichicon UPM1A182MHD6
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1800uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPM1A182MHD6.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages4 years ago
Datasheet7 pages9 years ago
CAD Models
Download Nichicon UPM1A182MHD6 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
12,446
Authorized Distributors
4
Capacitance
1.8 mF
1.8 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
43 mΩ
Ripple Current
1.27 A
1.69 A
Height - Seated (Max)
16.9926 mm
15.0114 mm
Related Parts
KYOCERA AVXUPJ1A182MHD6TN
1800uF 10V 72m惟 卤20% 1.27A@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUPJ1A182MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 10V 1800muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
KYOCERA AVXUPJ1A182MHD1TO
PanasonicEEU-FC1A182
Cap Aluminum 1800uF 10V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1655mA 5000h 105°C Bulk
PanasonicEEU-FC1A182S
Cap Aluminum 1800uF 10V 20% (16 X 15mm) Radial 7.5mm 1690mA 5000h 105°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPM1A182MHD6 provided by its distributors.
UPM Series 1800 uF 10 V 5 kHrs 105°C Ø16 x 15 mm LS=7.5 mm Electrolytic Cap
Capacitor,1.8Mf,10Vdc,20-% Tol,20+% Tol |Nichicon UPM1A182MHD6
Low Impedance, High Reliability Lead Type, 1800 μ F, 10 V, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL