Nichicon UPJ1J680MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 63V 68muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPJ1J680MPD.
IHS
Datasheet12 pages3 years ago
TME
Inventory History
3 month trend:
-17.89%
CAD Models
Download Nichicon UPJ1J680MPD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,101
Authorized Distributors
6
Capacitance
68 µF
68 µF
68 µF
Voltage Rating (DC)
63 V
63 V
63 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
340 mΩ
340 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
315 mA
360 mA
360 mA
Height - Seated (Max)
16.002 mm
15.0114 mm
15.0114 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NichiconUPM1J680MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 63V 68muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 50V 68muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConELXY500ELL680MH12D
Cap Aluminum Lytic 68uF 50V 20%( 8 X 12mm) Radial 3.5mm 340mA 3000h 105C Automotive Bulk
Wurth Elektronik860080674007
WCAP-ATLI Aluminum Electrolytic Capacitors
United Chemi-ConELXV630ELL680MH15D
Cap Aluminum Lytic 68uF 63V 20%( 8 X 15mm) Radial 3.5mm 360mA 3000h 105C Automotive Bulk
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPJ1J680MPD provided by its distributors.
68uF 63V 260m惟 卤20% 315mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Through Hole Mount
Low Impedance, For Switching Power Supplies Lead Type, 68 μ F, 63 V, RoHS
Nichicon SCT
68¦ÌF 63V ¡À20% 3.5mm 3000h@ 105¡ãC 315mA@ 120Hz 8mm*15mm*16mm
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH