Nichicon UKL1H2R2KDDANATD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKL 50V 2.2muF ±10% 0.197Dia 5.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UKL1H2R2KDDANATD.
Farnell
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Newark
element14
CAD Models
Download Nichicon UKL1H2R2KDDANATD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-06-30
LTD Date2027-06-30
Related Parts
PanasonicECA-1HM2R2
Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 20mA 2000h 85C Bulk
PanasonicECA-1HM2R2I
Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2.5mm 20mA 2000h 85°C Ammo Pack
PanasonicECA-1HM2R2B
Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 20mA 2000h 85C Ammo Pack
Wurth Elektronik860020772006
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 63V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 20mA 2000h 105C
2.2uF 50V ±20% 23mA@120Hz Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUKW1H2R2MDD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKW 50V 2.2muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UKL1H2R2KDDANATD provided by its distributors.
NICHICON UKL1H2R2KDDANATD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 2.2UF, 50V, 10%, RADIAL
Cap Aluminum Lytic 2.2uF 50V 10%( 5 X 11mm) Radial 2.5mm 23mA 1000h 105C Ammo
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2.2uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 2.2UF,; ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 2.2UF, 50V, 10%, RADIAL; Capacitance: 2.2µF; Voltage(DC): 50V; Capacitance Tolerance: ± 10%; Capacitor Terminals: PC Pin; Lifetime @ Temperature: 1000
Capacitor Alum Elec, 2.2Uf, 50V, 10%, Radial; Capacitance:2.2Μf; Capacitance Tolerance:± 10%; Capacitor Dielectric Type:Aluminium Electrolytic; Capacitor Mounting:Through Hole; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Diameter:5Mm Rohs Compliant: Yes |Nichicon UKL1H2R2KDDANATD