Nichicon UFW1A471MED1TD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UFW 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UFW1A471MED1TD.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
-24.89%
CAD Models
Download Nichicon UFW1A471MED1TD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Stock
8,686
Authorized Distributors
1
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Ripple Current
330 mA
350 mA
350 mA
Height - Seated (Max)
12.4968 mm
10.9982 mm
10.9982 mm
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UKW 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVR 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
NichiconUVK1A471MED
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UVK 10V 470muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
PanasonicECA-1AM471
Cap Aluminum 470uF 10V 20% Aluminum Cylindrical Can 2000 hr 85°C Bag
PanasonicECA-1AM471B
Cap Aluminum 470uF 10V 20% Radial 2000h 85°C Ammo Pack
United Chemi-ConESMG100ELL471MF11D
SMG Series 10 V 470 uF Ø6.3x11mm LS=2.5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Descriptions
Descriptions of Nichicon UFW1A471MED1TD provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH